لطفا صبر کنید . . .

سوال 2

ژانویه 5, 2021 توسط admin2
photo_پرسش-320x226.jpg

فردی 26 ساله که از 18 سالگی به دلیل اختلال وسواس فکری و عملی تحت درمان دارویی به تشخیص روان‌پزشک می‌باشد. آیا هیپنوتیزم به درمان قطعی آن کمک می‌کند؟

پاسخ

با توجه به شرح حال مختصری که ارائه شده ابتدا بایستی یک مصاحبه کامل بالینی توسط روان ‌پزشک انجام شود و مشخص گردد که وسواس در زمینه اختلال اضطرابی ایزوله است یا با اختلالات دیگر همراهی دارد، در درمان این بیماران تفاوت حائز اهمیت است.

یکی از دلایل عدم تأثیر مثبت دارو، طولانی شدن زمان بیماری می‌باشد، همچنین عدم پیگیری درمانها توسط خود بیمار نیز باید مدنظر باشد.

لازم به ذکر است که باید درمان‌های شناختی و رفتاری در کنار دارو درمانی نیز مورد بررسی قرار گیرد.

در هیپنوتیزم این بیماران لازم است کنترل اختلال اضطرابی صورت گیرد و با آموزش مدیریت ذهنی و هیجان فرد بتواند افکار وسواسی که در فرد نهادینه شده است را شناسایی و متوقف کند. بنابراین در فرایند هیپنوتریتمنت تصویرسازی بر روی توقف افکار وسواسی انجام می‌شود و فرد با گفتگوی ذهنی خود اضطراب ناشی از وسواس را مدیریت می‌کند. این به معنای درمان وسواس نمی‌باشد بلکه در واقع (مدیریت کردن) افکار وسواسی است که فرد با کنترل و توقف این افکار ایگوی شکسته مختل خود را بازسازی و ترمیم نماید. بدین ترتیب حوصله و امید درمان نیز در فرد تقویت می‌گردد و با تمرینات خودهیپنوتیزمی به بهبودی خود کمک می‌کند.


2 نظر

 • م.ر. پورعلی

  ژانویه 26, 2021 در 9:02 ق.ظ

  آیا هیپنوتیزم به درمان عدم اعتماد بنفس کمک می‌کند؟

  پاسخ

  • admin

   فوریه 8, 2021 در 2:30 ب.ظ

   بله

   پاسخ

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز علامتگذاری شدهاند *.

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می‌خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.

طراحی و بازبینی توسط سعید هاشمیان